MCS-logo

P  R  E  S  S  E  M  E  D  D  E  L  E  L  S  E

Nyt website

MCS Foreningen – Danmarks største forening for duft- og kemikalieoverfølsomme – har netop relanceret www.mcsforeningen.dk

Hver 10. dansker bliver ifølge Miljøstyrelsen generet af dufte og kemikalier, og op mod 50.000 er duft- og kemikalieoverfølsomme og bliver utilpasse, svimle, får hovedpine og oplever koncentrationsbesvær mv., når de indånder dufte og kemikalier fra parfumeduftende mennesker eller hverdagsprodukter som fx vasketøj, rengøringsmidler og møbler.

De har Multiple Chemical Sensitivity, der betyder ’mangeartet kemisk overfølsomhed’ og bliver forkortet MCS. Den danske betegnelse er “duft- og kemikalieoverfølsomhed” – ikke at forveksle med allergi.

Ifølge MCS-forskere bliver 17.000 danskere generet af dufte og kemikalier i en så svær grad, at det påvirker dem meget hver eneste dag, og mange må opgive deres job og sociale liv.

Problemet for duft- og kemikalieoverfølsomme danskere er, at der hverken findes en diagnose eller behandling for tilstanden. I virkeligheden kan langt, langt flere danskere gå rundt med MCS uden at vide det, og MCS Foreningen frygter, at tallet vil stige i takt med den øgede brug af kemikalier i hverdagen

Læs mere om duft- og kemikalieoverfølsomhed hos MCS Foreningen på www.mcsforeningen.dk  

         

 

Fakta – om MCS:

MCS står for Multiple Chemical Sensitivity (MCS) – direkte oversat ’mangeartet kemisk overfølsomhed’ – i daglig tale ”duft- og kemikalieoverfølsomhed” eller MCS. MCS-symptomer er irritation i øjne, næse og luftveje, svimmelhed, hovedpine, vejtrækningsbesvær, hukommelses- og koncentrationsbesvær, kløe og udslæt, ledsmerter og hjertebanken. Mange beskriver deres MCS -symptomer som ”en cocktail af migræne og influenza”.

MCS’ere bliver syge af kemiske stoffer i mængder, der ligger langt under de fastsatte grænseværdier. MCS’ere reagerer altså kraftigt på dufte og kemiske stoffer, som andre knap mærker. Forskerne ved endnu ikke præcist, hvor mange der har MCS – Miljøstyrelsen har nævnt 50.000 danskere. Videncenter for Duft- og Kemikalieoverfølsomhed forsker i MCS under ledelse af læge Jesper Elberling, 39 77 73 04, www.mcsvidencenter.dk

 


Yderligere oplysninger kan fås hos

MCS Foreningens formand Anker Warncke, 70 20 10 37

www.mcsforeningen.dk

0 replies

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

MCS Foreningen – Tlf : 70 20 10 37 – CVR : 30255739 – info@mcsforeningen.dk